|
Physics of Semiconductor Devices |
|
|
Calculate the Fermi energyThe density of states for a particular material is given in the following figure.
Here E0 = 8.0E-20 J, E1 = 1.3E-19 J, E2 = 1.6E-19 J, E3 = 2.4E-19 J, E4 = 2.8E-19 J, E5 = 3.6E-19 J, and N0 = 3.0E+47 J-1m-3. The total electron density is 3.9E+28 electrons/m³. |